Laser frakcyjny CO2

Laser frakcyjny CO2

Laser frakcyjny CO2 – opis działania

Laser frakcyjny ablacyjny powoduje ściśle kontrolowany, fototermiczny uraz skóry. Światło lasera ablacyjnego CO2 wnika w skórę i jest absorbowane przez zawartą w niej wodę. W wyniku reakcji fototermicznej dochodzi do błyskawicznego podgrzania wody w tkance i jej odparowania, co tworzy mikroskopijne kolumny w skórze.

W ten sposób w skóra zmuszona zostaje do intensywnej regeneracji: zawarty w niej kolagen ulega obkurczeniu, zaczyna się proces uzupełniania powstałych ubytków, czyli tworzenie nowych włókien kolagenowych. Podczas tego procesu zostaje także wydzielone ciepło, które uszkadza sąsiednie komórki, uruchamia się wtedy tzw WHM

Z wiekiem tracimy około 1% kolagenu zawartego w naszej skórze, proces ten gwałtownie przyspiesza u kobiet w trakcie i po menopauzie. Mniej kolagenu to widoczne opadanie skóry, zmarszczki, uszkodzenia posłoneczne; więcej kolagenu to bardziej napięta, młodsza, gładsza i jędrniejsza cera.

Wskazania do zabiegu laserem frakcyjnym

BLIZNY POTRĄDZIKOWE

Laser frakcyjny CO2 doskonale radzi sobie z wszelkimi niedoskonałościami skóry tj. wszelkiego rodzaju bliznami, rozstępami czy nierównościami skóry.

Bliznowacenie, czyli tworzenie się tkanki łącznej na ranie to reakcja obronna organizmu na czynnik drażniący. Nie ma znaczenia, czy jest to uraz, zapalenie, drażnienie mechaniczne – skóra będzie próbowała się zregenerować i usunąć powstałe uszkodzenia. Blizny dzielimy na zanikowe i przerostowe. Wśród blizn występują także keloidy, czyli guzy łącznotkankowe, będące nadmierną reakcją na czynnik drażniący.

Po trądziku powstają najczęściej blizny zanikowe, o różnej głębokości i kształcie. Są one spowodowane wytwarzaniem zbyt małej ilości bądź nieprawidłowych włókien kolagenowych. Mogą się rozwijać jako pozostałość po każdym rodzaju trądziku (zwykłym, polekowym, zawodowym, mechanicznym itd.). Do bliznowacenia przyczyniają się popularne domowe sposoby walki z wykwitami, w tym tzw. wyciskanie, czyli próby mechanicznego pozbycia się krost i zaskórników.

Można skorygować blizny potrądzikowe, zarówno na twarzy, jak i na skórze dekoltu, pleców, ramion. Referencyjną metodą walki z bliznami potrądzikowymi jest laseroterapia. Seria zabiegów laserem frakcyjnym ablacyjnym CO2 pomoże spłycić blizny, zredukować przebarwienia, przy okazji usunie również drobne zmarszczki i zwęzi pory.

INNE RODZAJE BLIZN

Kolejnym popularnym problemem, który jest wskazaniem do terapii laserem frakcyjnym, są blizny, czy to po operacjach, po urazach. Z pomocą przychodzi znów laser CO2 – im świeższa blizna, tym lepsze efekty estetyczne można uzyskać. Terapię można zacząć od razu, po usunięciu szwów skórnych, o ile były założone. Walkę ze starymi, nawet istniejącymi kilka lat bliznami, również warto podjąć. Nie będzie to proces szybki, jednak można uzyskać naprawdę dobre efekty – spłycić je, wyrównać koloryt, sprawić, by mniej rzucały się w oczy. Niezależnie od etiologii blizn, jeśli przeszkadzają, należy zgłosić się do lekarza medycyny estetycznej, który dobierze optymalną terapię.

SKÓRA Z OZNAKAMI STARZENIA

Kolejnym wskazaniem do zastosowania lasera CO2 jest odmładzanie skóry, czyli laserowy lifting. Skutecznie zwalcza siatki drobnych zmarszczek (warto zaznaczyć, że zabiegi z użyciem toksyny botulinowej eliminują zmarszczki mimiczne, natomiast nie usuną całkowicie zmarszczek utrwalonych), przeciwdziała utracie jędrności, zagęszcza skórę, eliminuje przebarwienia. Oczywiście laser nie zastąpi nam interwencji chirurgicznej, ale regularne korzystanie z dobrodziejstwa lasera CO2 spowolni procesy starzenia się skóry.

SKÓRA TŁUSTA I PROBLEMATYCZNA

Laser CO2 przychodzi z pomocą także w utrzymaniu “w ryzach” skóry tłustej. Regularne złuszczanie naskórka pomaga regulować poziom wydzielanego sebum, zwęża pory, w konsekwencji zapobiega powstawaniu zmian ropnych i zaskórników.

ROZSTĘPY

Innym problemem wartym wspomnienia, z którym radzi sobie laser frakcyjny są rozstępy. Je także można skorygować spersonalizowanymi zabiegami z użyciem lasera frakcyjnego ablacyjnego. Korekta rozstępów stanowi jednak nie lada wyzwanie – są to właściwie blizny, najczęściej stare i obejmujące dużą powierzchnię skóry. Zabiegi trzeba robić niezwykle rozważnie, proces gojenia jest dłuższy niż na twarzy czy szyi. Rozstępy można poddawać laseroterapii niezależnie od obszaru ciała, na którym występują. Obowiązuje ta sama zasada, co przy bliznach – im wcześniej od powstania problemu zaczniemy zabiegi, tym lepsze efekty w krótszym czasie możemy uzyskać.

Należy pamiętać, że efekt zabiegu laserem CO2 nie jest natychmiastowy – proces przebudowy i syntezy kolagenu trwa kilka tygodni, i tyle należy poczekać na wyniki terapii.

Przeciwwskazania do zabiegu laserem CO2

Laseroterapię, niezależnie od rodzaju, wykonujemy na skórze wolnej od zmian ropnych, zapalnych czy chorób dermatologicznych.

Przeciwwskazaniami bezwzględnymi są:

 • ciąża i okres karmienia piersią,
 • choroby nowotworowe i okres karencji onkologicznej,
 • przewlekłe dermatozy, np. łuszczyca,
 • stosowanie retinoidów miejscowo (przerwa od ostawienia takiej terapii do rozpoczęcia zabiegów laserowych to minimum 6 tygodni),
 • stosowanie retinoidów doustnie (należy odczekać 6 miesięcy od czasu zakończenia terapii),
 • nieuregulowane choroby ogólnoustrojowe, jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, niewydolność serca,
 • nierealistyczne oczekiwanie odnośnie możliwych do uzyskania efektów,
 • niechęć do rygorystycznego stosowania się do zaleceń pozabiegowych.

Przeciwwskazaniami względnymi są:

 • uregulowana cukrzyca typu 2.,
 • choroby autoimmunologiczne, np. choroba Hashimoto,
 • stosowanie niektórych leków, np. sterydów,
 • nadwrażliwość na światło.


Jak wygląda zabieg laserem CO2

Pierwszym krokiem jest osobista konsultacja, w trakcie której lekarz zbiera dokładny wywiad odnośnie stosowanych leków, przebytych chorób (ze szczególnym uwzględnieniem chorób dermatologicznych w obrębie skóry, która ma zostać poddana laseroterapii), ogląda i ocenia problem. Dyskutowane są także możliwe do osiągnięcia efekty i oczekiwania pacjenta.

Laseroterapia przeprowadzana jest na oczyszczonej skórze. Po demakijażu na obszar planowany do laseroterapii nakładana jest maść znieczulająca a następnie folia. Po upływie około 45-60 minut zaczyna działać znieczulenie. Po zmyciu maści i dezynfekcji skóry, lekarz przystępuje do procedury – dobiera odpowiednie parametry, wykonuje zabieg i jednocześnie chłodzi skórę. Pacjenci często czują nieprzyjemny zapach, związany z odparowywanym naskórkiem.

Sam zabieg trwa 15-30 minut i pomimo znieczulenia jest niekomfortowy, ponieważ skóra bezpośrednio po zabiegu piecze. Po laseroterapii skóra również jest schładzana nawiewem zimnego powietrza. Przed wyjściem z gabinetu nakładana jest maść regenerująca i krem z filtrem SPF 50.

Postępowanie po zabiegu laserem CO2

Kluczową rolę w odniesieniu maksymalnych korzyści z zabiegu laserem CO2 jest bezwzględne stosowanie się do zaleceń w trakcie gojenia skóry. Najważniejsze jest odpowiednie natłuszczanie i rygorystyczna ochrona przeciwsłoneczna. Wiele moich pacjentek po raz pierwszy w trakcie konsultacji dowiaduje się, że standardowy krem z filtrem chroni naszą skórę przed szkodliwymi promieniami słonecznymi tylko przez 3 godziny, więc aplikację należy regularnie powtarzać w ciągu dnia.

W Polsce dostępny jest tylko jeden wyrób medyczny, który działa 8 godzin, co jest ważne w kontekście np. pracy wymagającej makijażu. Każda, nawet najkrótsza ekspozycja na promienie UVA i UVB po zabiegu laserem CO2 może prowadzić do powstania nieestetycznych przebarwień i zaburzać gojenie.

Do natłuszczania cery zalecane są preparaty apteczne, przyjazne dla skóry i wspomagające regenerację naruszonego laserem naskórka. Należy je nakładać minimum 2 razy dziennie, a najlepiej każdorazowo po umyciu twarzy i wtedy, kiedy czujemy, że cera jest sucha lub piecze.

Obszar poddany zabiegowi należy myć delikatnie, najlepiej kosmetykami aptecznymi, niezawierającymi drażniących składników. Po myciu używamy jednorazowych ręczniczków papierowych lub każdorazowo zmieniamy ręcznik. W trakcie gojenia nie można stosować żadnych inwazyjnych procedur ani pielęgnacji, więc wszelkie peelingi, kremy z retinolem czy anti-ageing należy odłożyć na półkę do czasu zakończenia tego procesu, praktycznie na 4-6 tygodni.

Niewskazane jest również kąpanie się w ogólnodostępnych basenach, korzystanie z sauny czy jacuzzi. Nie należy także przyspieszać łuszczenia się skóry, czyli unikamy drapania czy tarcia skóry. Po złuszczeniu naskórka naturalna jest delikatna nadwrażliwość skóry na temperaturę i zaczerwienienie, wszak światło laserowe sprowokowało powstawanie “nowej skóry”.

Możliwe skutki uboczne

Najczęstszym skutkiem ubocznym zabiegu z użyciem lasera ablacyjnego czy nieablacyjnego są przebarwienia. Wynikają one z braku przestrzegania bezwzględnej ochrony przeciwsłonecznej. Dlatego warto pamiętać – każda, nawet najkrótsza wizyta na słońcu bez kremu ochronnego, z gojącą się po laseroterapii skórą, może doprowadzić do przykrych, a często nieodwracalnych konsekwencji.

Cennik zabiegów

Twarz 1200 zł
Twarz, Szyja 1500 zł
Twarz, Szyja, Dekolt 1800 zł
Brzuch/uda/pośladki 1200 – 1500 zł
1 partia ( czoło, policzki, powieki, szyja, dekolt ) 600 zł
Blizna/rozstęp ( 15cm ) 300 zł

Przy zakupie dwóch zabiegów – 10% rabatu
Przy zakupie 3 zabiegów – 20% rabatu